۱۰ دلیل که شما به استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

دیجیتال مارکتینگ(Digital Marketing) یا همان بازاریابی دیجیتال این روزها بیش از هر زمان دیگری مهم شده است. هر چه سریعتر برای ایجاد استراتژی دیجیتال مارکتینگ یا بهبود آن اقدام کنید تا نتایج این کار را زودتر ببینید. اگر بخواهید یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ایجاد کنید، از کجا شروع می کنید؟

این سوال یک چالش مشترک بین بسیاری از کسب وکارها است زیرا اگرچه بسیاری از مشاغل می‌دانند که بازاریابی دیجیتال چقدر برای جذب و حفظ مشتری حیاتی هستند اما با این وجود آنها برنامه یکپارچه‌ای برای حمایت از تحول زمینه دیجیتال، رشد شرکت و جذب آنلاین مخاطبان خود به طور موثر ندارند.

اگر تجارت شما از یک برنامه استراتژیک بازاریابی دیجیتال برخوردار نباشد، مشکلاتی را متاسفانه تجربه خواهید کرد که کمی جلوتر در همین مقاله به آنها اشاره میکنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قبل از اینکه شما را با استراتژی دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم، باید با مفهوم آن آشنا شوید. بازاریابی دیجیتال، به طور خاص یعنی: «دستیابی به اهداف بازاریابی بواسطه استفاده از فن آوری های دیجیتال و رسانه ها».

فن‌آوری‌های دیجیتال و رسانه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • سایتهای شرکتها
  • اپلیکیشن‌های تلفنهای همراه
  • صفحات شرکتها در شبکه‌های اجتماعی
  • موتورهای جستجو
  • تبلیغات
  • ایمیل مارکتینگ و اتوماسیون
  • مشارکت دیجیتال با سایر شرکتها

به هر حال، برای کسب یک موفقیت واقعی، تکنیک‌های دیجیتال باید با رسانه‌های سنتی مانند چاپ، تلویزیون و پست الکترونیکی مستقیم به عنوان بخشی از ارتباطات بازاریابی چند کاناله، تلفیق شوند. از همه مهمتر، اکنون بیش از هر زمان دیگر، شما باید بتوانید ارزش و اعتبار کار خود را نشان دهید.

درون هر تکنیک از بازاریابی دیجیتال، بسیاری از تاکتیک‌های دقیق وجود دارند که برای کسب موفقیت مهم هستند. بنابراین، باید آنها را ارزیابی و اولویت‌بندی کرد.

چالش‌های پیش روی دیجیتال مارکتینگ

بر اساس تجربه، یک چالش مشترک این است که از کجا شروع به تهیه طرح بازاریابی دیجیتال کنید. ممکن است این نگرانی در شما بوجود بیاید که گزارش گسترده‌ای برای تهیه استراتژی لازم است، اما ما معتقدیم که با برنامه‌ریزی درست جای هیچ نگرانی نخواهد بود و شما با رعایت اصول صحیح،  بهترین نتیجه را خواهید گرفت. بنابراین هر کس با فرا گرفتن نکات کاربردی می‌تواند یک استراتژی یکپارچه دیجیتال مارکتینگ ایجاد کند.

برنامه شما نیازی نیست که یک گزارش بزرگ باشد، یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ را می‌توان به بهترین وجه در دو یا سه برگ A4 به همراه جداول مورد نیاز، گنجاند و از آن دفاع کرد.

10 دلیل برای اینکه  شما به یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید

اگر بخواهیم توضیحی درباره تیتر این بخش بدهیم، باید بگوییم که در این قسمت 10 مشکلی را بررسی خواهیم کرد که این مشکلات در صورت نبود یک استراتژی بازاریابی دیجیتال خوب، بوجود خواهند آمد. بنابراین میتوانیم بگوییم برای جلوگیری از پیش آمدن این مشکلات ما باید استراتژی داشته باشیم.

اشتراتژی دیجیتال مارکتینگ

در واقع بوجود آمدن این 10 مشکل، خودشان دلایل مهمی هستند تا ما به فکر ایجاد یک استراتژی قوی بیافتیم و سعی کنیم به بهترین شکل آن را پیاده‌سازی کنیم. این 10 مشکل عبارتند از:

1-شما بی‌جهت و نامعلوم حرکت خواهید کرد

نبود یک طرح و استراتژی مشخص، باعث گنگ و بی‌جهت حرکت کردن خواهد شد. شرکتها و کسب و کارهای فاقد استراتژی دیجیتال مارکتینگ، هدف مشخصی برای آنچه می‌خواهند از طریق کسب مشتری موجود در اینترنت بدست آورند، نخواهند داشت و اگر شما هدف مشخصی نداشته باشید، طبیعی است که منابع لازم را هم پیش بینی‌نخواهید کرد. بدیهی بنظر میرسد که در چنین شرایطی رسیدن به هدف و کسب موفقیت در کسب و کار، خواب و خیالی بیش نیست.

2-شما مخاطبان آنلاین یا سهم خودتان از بازار را نخواهید شناخت

اگر هنوز در این مورد تحقیق نکرده‌اید، اهمیت تقاضای مشتریان خود برای خدمات آنلاین را دست‌ کم گرفته‌اید و شاید بدتر، درک درستی از بازار آنلاین کسب و کار خود ندارید. پویایی و پیشرفت در بازارهای آنلاین کسب و کار امروز، دیگر با روشهای سنتی بوجود نخواهد آمد.

3-استارتاپ‌ها و رقبای موجود، سهم بازار آنلاین را از آن خود خواهند کرد

اگر یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ قوی نداشته باشید، اگر منابع کافی را به دیجیتال مارکتینگ اختصاص ندهید یا از یک روش موقت و بدون استراتژی مشخص استفاده کنید، متاسفانه باید اعلام کنیم که سهم بازار آنلاین را به رقبای کسب و کارتان، واگذار خواهید کرد که این موضوع قطعا خوشایند نخواهد بود.

4-شما هیچگاه یک پیشنهاد ارزشمند آنلاین برای کسب و کارتان دریافت نمی‌کنید

یک پیشنهاد ارزشمند آنلاین که متناسب با شخصیت‌های مختلف مشتری هدف شما باشد، به شما کمک می‌کند خدمات آنلاین خود به مشتریان را بهبود ببخشید و مشتریان فعلی و جدید را به تعامل اولیه و وفادار شدن تشویق کنید. ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتال برای بسیاری از سازمانها، بسیار کلیدی و مهم است.

5-شما مشتریان آنلاین خود را به اندازه کافی نمی‌شناسید

اغلب گفته می‌شود که رسانه‌های دیجیتال قابل اندازه‌گیری‌ترین رسانه هستند. در نظر داشته باشید ابزار معروفی مانند Google Analytics و ابزارهای مشابه، میتوانند بعنوان مثال حجم بازدیدهای کاربران یا اینکه این کاربران از چه طریقی به وب سایت شما مراجعه کردند را مشخص کنند اما شما برای شناخت کافی از احساسات کاربران و مواردی که آنها نیاز دارند، باید یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ قوی داشته باشید تا به درستی از بازخوردهای جامعه هدف کسب و کار خودتان با خبر شوید.

6-شما با جامعه مشتریان هدف‌تان، یکپارچه و منسجم نخواهید بود

در صورت نبودن یک استراتژی قوی دیجیتال مارکتینگ، شما در ایجاد انسجام و یکپارچگی بین مشتریان و کسب و کار خود، ناموفق خواهید بود، چراکه قادر نیستید بعنوان مثال بین رسم و مناسبات رایج بین جامعه هدفتان با کسب و کار آنلاین خودتان به یک وحدت رویه دست پیدا کنید. همه کارشناسان حوزه بازاریابی دیجیتال موافقند که رسانه‌های دیجیتال وقتی با رسانه‌های سنتی و آداب و رسوم جامعه هدف هماهنگ باشند یا حتی در برخی مواقع با یکدیگر ادغام شوند،  بهترین عملکرد را دارند.

7-منابع ناکافی به برنامه‌ریزی و اجرای بازاریابی دیجیتال اختصاص خواهد یافت

فقدان یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، سبب می‌شود که استفاده درستی از منابع صورت نگیرد و همین امر بطور حتم سبب هدر رفتن آنها(منابع) خواهد شد. مسلما هیچ مدیری مایل نیست که منابع در اختیارش بدون اینکه هدفی را محقق کنند، از بین بروند.

8-با کپی‌کاری، پول و وقت خود را هدر می‌دهید

وقتی استراتژی مشخصی وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد شما از فعالیتهای رقبای خود بی‌اطلاع خواهید بود، بنابراین ممکن است دست به راه‌کارهایی بزنید که قبلا توسط افراد دیگر انجام شده‌اند. این کپی‌کاری، هیچ نوآوری درون خودش نخواهد داشت. حتی اگر منابع کافی داشته باشید، ممکن است همه آنها هدر بروند. این اشکال حتی در شرکتهای بزرگتر هم مشاهده می‌شود. با اینکه در آنها قسمتهای مختلفی برای بازاریابی وجود دارد، بدلیل نبود استراتژی درست، گاهی از راه‌کارهای تکراری برای محقق کردن اهداف استفاده میکنند که معمولا هیچگاه رسیدن به هدف را بهمراه نخواهد داشت.

9-شما برای پیش افتادن از رقبای خود به اندازه کافی چابک نیستید

در دنیای کسب و کار امروز، چابک بودن نقش بسیار حیاتی برای کسب موفقیت، ایفا میکند. کسب و کارهایی که استراتژی‌های قوی و مدون برای رسیدن به اهداف خودشان دارند، در این زمینه بسیار موفق‌تر عمل خواهند کرد و به راحتی از رقبای تجاری خود، پیش خواهند افتاد.

10-کسب و کار شما به سمت بهینه شدن نخواهد رفت

استراتژی بازاریابی دیجیتال شما را قادر می‌سازد اصول را به درستی کسب و در مرحله بعد بکار ببندید. سپس می‌توانید به پیشرفت مستمر جنبه‌های اصلی بازاریابی کسب و کار خود مانند: تجربه کاربری سایت، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی بپردازید. بهینه شدن فعالیتهای شما در جوانب گوناگون، مانع هدر رفتن منابع شما خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا ابتدا شما را با مفهوم دیجیتال مارکتینگ(Digital Marketing) آشنا کنیم و سپس چالشهای پیش روی آن را برشمردیم. در بخش مهم و اصلی این مطلب هم به 10 معضلی که نبود یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ایجاد خواهد کرد، پرداختیم.

بوجود آمدن این اشکالات میتواند انگیزه‌ی خوبی برای صاحبان کسب و کار باشد تا واقعا درک کنند که دلایل متعددی وجود دارد تا نیاز به استراتژی دیجیتال مارکتینگ، حس شود. با مطالعه این مقاله برای هر صاحب کسب و کاری مشخص خواهد شد که اصلا به صلاح هیچ تجارتی نخواهد بود که مدیران تصمیم گیرنده‌اش از چنین موضوع مهمی به سادگی عبور کنند.

خانه مارکتینگ و برندینگ کارو، خانه ایست برای بهترین و کارآزموده ترین متخصصان در زمینه های مختلف بازاریابی و برندینگ از سراسر ایران.

تماس با ما

طراحی توسط واحد دیجیتال مارکتینگ کارو