مهمترین وظایف یک آژانس دیجیتال مارکتینگ کدام است؟

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook

امروزه روش‌های بازاریابی از حالت تبلیغات سنتی خارج شده و شرکت‌ها و حتی فروشگاه‌ها به سمت روش‌های دیجیتالی برای تبلیغات و بازاریابی رفته‌اند. روش‌های زیادی وجود دارد که صاحب یک کسب و کار بتواند به کمک آن‌ها شغل خود را گسترش و در ادامه، درآمدش را افزایش دهد. استفاده از پتانسیل فضای مجازی و اینترنت کمک می‌کند تا شما بتوانید در زمانی معقول به یک رشد قابل توجه دست پیدا کنید.

در این مقاله قصد داریم به آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ بپردازیم و برای شما روشن کنیم که این گونه آژانس‌ها چه کار می‌کنند و مهمترین وظایف آنها در قالب بازاریابی دیجیتال یا همان Digital Marketing چیست.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

برای معرفی یک آژانس دیجیتال مارکتینگ، بهتر است ابتدا آشنایی مختصری با بازاریابی دیجیتال داشته باشیم. بازاریابی دیجیتال یک استراتژی چند وجهی است که هدف آن  برقراری ارتباط با مشتریان بصورت آنلاین و در طیف وسیعی از کانال‌ها است. بازاریابی دیجیتال از تاکتیک‌های زیر بهره می‌برد:

حالا که با بازاریابی دیجیتال آشنایی ابتدایی پیدا کردیم، میتوانیم کمی مشخص‌تر در مورد آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم. در حقیقت بهتر است بگوییم که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ وظایف شبیه به هم و مشخصی انجام نمی‌دهند  اما در هر صورت باید بدانید که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ از روش‌های نوین بازاریابی دیجیتال کمک می‌گیرند تا فروش سازمان و شرکت شما را افزایش دهند.

جالب است بدانید که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ با اینکه واژه دیجیتال را در عنوان خودشان دارند اما گاهی اوقات سراغ روش‌های سنتی بازاریابی هم می‌روند چرا که اینگونه احساس می‌کنند استفاده از برخی روش‌های سنتی هم می‌تواند برای پیش‌برد اهداف‌شان کمک کننده بوده و راه را برای رسیدن به موفقیت در زمینه بازاریابی برای‌شان هموار می‌کند. همان‌طور که اشاره کردیم، شرکت‌ها و برندهای مختلف برای کارهای مختلفی از جمله مدیریت شبکه‌های اجتماعی، مدیریت وب‌سایت و بسیاری کارهای دیگر به‌جای استخدام تعداد زیادی متخصص، سراغ آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ می‌روند تا هزینه‌های‌شان کمتر شده و البته خیال‌شان هم راحت باشد که کار را به متخصصان امر سپرده‌اند.

وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ

آشنایی با انواع آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ

در اینجا ما آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ را به 7  نوع تقسیم‌بندی می‌کنیم. البته باید بگوییم که این تقسیم‌بندی تنها تقسیم‌بندی موجود نیست و ممکن است بر اساس برخی از شاخصای دیگر، بتوان تقسیم‌بندی های متفاوتی برای آژانس‌های دیجیتال در نظر گرفت. در این قسمت با انواع آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ که از نظر ما وجود دارند، آشنا خواهید شد:

 1. آژانس خدمات کامل بازاریابی دیجیتال: همانطور که از عنوان اینگونه آژانس‌ها مشخص است، آنها تمامی خدمات در حوزه بازاریابی دیجیتال را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.
 2. شرکت بازاریابی دیجیتال: شرکت های بازاریابی دیجیتال صرفاً بر فعالیت های بازاریابی دیجیتال تمرکز دارند و خدمات کمتری نسبت به آژانس خدمات کامل بازاریابی دیجیتال ارائه می‌دهند.
 3. آژانس‌های ارائه دهنده خدمات سئو: همانطور که از عنوان این گونه آژانس‌ها معلوم است، کار تخصصی آنها بهینه‌سازی سایت‌ها برای موتورهای جستجو است و کمتر به سایر زمینه‌های بازاریابی دیجیتال می‌پردازند.
 4. آژانس تبیلغات کلیکی(PPC) : PPC مخفف Pay Per Click و به معنی پرداخت هزینه به ازای هر کلیک است. برخلاف ترافیک ارگانیک رایگان از موتورهای جستجو، تبلیغات کلیکی مستلزم صرف هزینه برای خرید پیشنهاد کلمات کلیدی و قرار دادن آگهی در نتایج جستجو است.
 5. آژانس شبکه‌های اجتماعی: همانطور که از نام این گونه آژانس‌ها مشخص است کار تخصصی آنها روی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در این مدل رسانه‌ها است.
 6. آژانس طراحی وب‌سایت: یک آژانس طراحی وب از طراحان خلاق تشکیل شده است که برای مشاغل، وب سایت‌های سفارشی ایجاد می‌کنند.
 7. مشاور بازاریابی دیجیتال: مشاوران بازاریابی دیجیتال دانش گسترده‌ای در مورد بازاریابی دیجیتال دارند و می‌توانند به کسب و کارها کمک کنند تا یک استراتژی بازاریابی دیجیتال اصولی داشته باشند.

کار کردن با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

وقتی که تا اینجای مقاله با ماهیت آژانس دیجیتال مارکتینگ آشنا شدیم، پس اصلا دور از ذهن نیست که برای همکاری با چنین آژانس‌هایی، بتوانیم مزایایی را در نظر بگیریم. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • فرصت بیش‌تر شرکت یا سازمان برای بهبود محصول، خدمات و امور مشتریان
 • مشخص شدن بازار هدف
 • استفاده از نیروهای کارآزموده که باعث پیشرفت کسب و کار می‌شود.
 • افزایش نرخ بازگشت سرمایه ROI
 • تجزیه و تحلیل رقیبان و اهدافی که از تبلیغات‌شان دارند.
 • کم کردن هزینه‌ها
 • تحلیل و تشخیص خواست و رفتار مشتری و در نتیجه بهینه‌شدن خدمات و محصولات

مهمترین وظایف یک آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ(بازاریابی دیجیتالی) متناسب با ظرفیت‌های موجود در بازار تجارت و کسب و کار وظایف‌ مختلفی را برای خود مشخص می‌کنند. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این وظایف در طول زمان این قابلیت را دارند که کم و زیاد شده یا حتی دچار تغییراتی شوند.

مثلا ممکن است یک آزانس بازاریابی دیجیتال در زمینه سئو تبحر بیشتری داشته باشد و مشتریانش در زمینه‌ی دیگری مانند تولید محتوا به آژانس دیجیتال مارکتینگ دیگری مراجعه کنند. برخی از مهمترین وظایف یک آژانس دیجیتال مارکتینگ عبارتند است از:

 • تدوین استراتژی‌ قوی مربوط به بازاریابی(مارکتینگ)
 • تخمین درست هزینه‌های مورد نیاز
 • تدوین استراتژی‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی
 • بهینه سازی سایت های مورد نظر برای موتورهای جستجو
 • تبلیغات آنلاین و تعیین نوع آنها

برای انجام یک پروژه چه فرآیندی در آژانس دیجیتال مارکتینگ طی می‌شود؟

بعد از این که یک شرکت تصمیم به برون سپاری یک پروژه دیجیتال مارکتینگ می‌گیرد، باید به سراغ یک آژانس معتبر رفته و مذاکره با آن‌ها را آغاز کند. در این گونه مواقع توصیه می‌شود اگر از کیفیت کار یک آژانس دیجیتال مارکتینگ مطمئن هستید،  تمام کارها را به همان آژانس مشخص بسپارید.

دلیلی که برای این پیشنهاد وجود دارد این است که اگر نتیجه‌ ی دلخواه خودتان را بدست نیاورید، با یک آژانس مشخص سر و کار خواهید داشت، در غیر اینصورت  هر کدام از آژانس‌ها میتواند تقصیرات را متوجه آژانس دیگر کند، پس زمان و هزینه شما تلف خواهد شد.

روند کلی مراجعه یک شرکت یا به عبارتی یک کسب و کار و درخواست همکاری با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ به شرح زیر می‌باشد:

 • مراجعه به آژانس مورد نظر و ارائه اهداف کلی کسب و کارتان به شکل خلاصه
 • مطالعه و تحقیق آژانس مورد نظر بجهت برآورد هزینه‌ها، زمان مورد نیاز و تغییرات مورد نیاز در سازمان
 • ارائه پروپوزال تدوین شده توسط آژانس
 • انجام گرفتن توافق نهایی
 • معرفی تیم اجرایی
 • ارائه گزارش عمل‌کرد در بازه‌های زمانی مشخص شده

 

سخن پایانی

همکاری با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ ماهر قطعا می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف‌تان یاری کند. البته در نظر داشته باشید که برخی از سازمان‌ها درون خودشان نیروهایی دارند که ممکن است آنها را از مراجعه و عقد قرارداد با آژانس های بازاریابی دیجیتال بی‌نیاز کند. پس اینگونه فکر نکنید که همیشه برای اینگونه امور نیاز به برون سپاری خواهید داشت.

 

 

خانه مارکتینگ و برندینگ کارو، خانه ایست برای بهترین و کارآزموده ترین متخصصان در زمینه های مختلف بازاریابی و برندینگ از سراسر ایران.

تماس با ما

طراحی توسط واحد دیجیتال مارکتینگ کارو